• DOLAR
  $3.011,2900
 • EURO
  $0,9323
 • ALTIN
  $42.739,5700
 • BIST
  1,1721
Ali Koç: Bilinçli bir beklemedeyiz

Ali Koç: Bilinçli bir beklemedeyiz

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, sarı-lacivertli taraftarların transferde geç kaldıklarına yönelik eleştirilerine ilişkin, “Bilinçli bir beklemedeyiz, içiniz rahat olsun.” ifadesini kullandı.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde düzenlenen Yüksek Divan Kurulu Toplantısı’nda açıklamada bulunan Koç, Vitor Pereira’yı takımın başına getirmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

“Hocamızın bize verdiği raporlara göre aşağı yukarı oyuncuları belirledik”

Koç, teknik direktör seçimi konusunda içlerinin rahat olduğunu vurguladı.

“Buranın kültürünü, futbol sektörünü, medya, hakem dinamiklerini tanıyan biri. Olgunlaşmış şekilde geri dönmüş. Son derece arzulu, istekli ve dinamik bir arkadaşı buraya getirdik. Bu konuda içimiz rahat. Öncelikle hocamız, elimizdeki kadroyu derinlemesine incelemek ve kimlerin gideceğine karar vermek istedi. Çok fazla oyuncumuz vardı. Sahada her şeyini veren, bu arma için terinin son damlasına kadar savaşan, sorumluluklarını bilen ve yaşamını bu sorumluluklarla sürdüren bir takım olmak durumundayız. Hocamızın bize verdiği raporlara göre aşağı yukarı oyuncuları belirledik.” 

“Bazı oyuncular maaşının bir kısmı ödenme suretiyle ayrılacaklar”

Fenerbahçe Kulübü Başkanı, transfer sessizliğinin taraftarları endişelendirmemesi gerektiğinin altını çizdi.

“En önemlisi takım olmak, bu ruhu geliştirmek, bunu yapmamızı engelleyecek futbolcularla yolumuzu ayırmak, yaşatacaklarla yolumuza devam etmek. Hocamız nerelere ihtiyacı olduğunu belirledi. 3 kesin, 4 transfer olabilir. Direkt 11’e katkı sağlayacak oyuncu istiyor. Finansal Fair Play’e uymamız lazım. Sattığımız kadar oyuncu alabiliriz. Harcama limitlerine de uymak durumundayız. Kısıtlama olmakla birlikte manevra alanımız var. Ağustos ayı transfer penceresi geçmiş yıllara nazaran farklı olacak. Pandeminin olumsuz etkileri geçen sezondan çok daha fazla yaşanıyor. Biz geçen sene ligi tamamlarken, yeni sezonda seyircisiz olacağımızı tahmin etmiyorduk. Ağustos ayı ilk haftadan sonra yüzlerce oyuncu piyasaya gelecek. Çünkü pek çok kulüp ciddi finansal sıkıntılar içinde. İlk 5 lig için söylüyorum. O kadroları boşaltmak zorundalar. Göreceksiniz düşünemeyeceğiniz bazı oyuncular maaşının bir kısmı ödenme suretiyle ayrılacaklar. Bilinçli bir beklemedeyiz, içiniz rahat olsun.”

[Fotoğraf: AA]

“Lütfen o paniğe katılmayın, endişeye mahal vermeyin”

Yüksek Divan Kurulu seçimlerinin ertelenmesinde mevcut başkan Vefa Küçük’ün bir kabahatinin olmadığını dile getiren Koç, gündemdeki konulara değindi.

“Futbolda yeni bir sezona hep beraber merhaba diyeceğiz. Heyecanımızın, inancımızın, pozitif duygularımızın çok yoğun olduğu bu süreç. İsmi geçen oyunculardan Boupendza ile bir kere bile görüşmedik ama zannedersiniz yarın gelecek. Vedat Muric tatile geliyor, ‘Transfere geldi.” diyorlar. Vedat’ı severiz ama o devam ediyor. Hiçbir imza atılmadan bugüne kadar transfer duyurmadık. O yüzden bizden bir şey gelene kadar, çıkan hiçbir şeye inanmayın. Bu senenin odağı futbol. Evet spor kulübüyüz ama bu senenin odağı futboldur. Hocamızla koordineli çalışma ve ortak akılla bir yol haritamız var. En önemlisi de Samandıra. Bu iklimi oluşturduğumuza inanıyorum. Hoca ve ekibi sağlıklı bir ortamda çalışacak. Samandıra’yı büyüttük. 11 tane yeni, daha rahat, büyük odalar yaptık. Futbolcularımız açısından rahatlatıcı unsur bu da. Samandıra’daki değişim devam edecek. Futbolu, şampiyon olmayı, sevinmeyi çok özledik. Bu sene o futbol takımında formayı taşıyan isimler başta olmak üzere, bu bilinci bilen her birey istisnasız ciddiyetle görevlerini yapacaktır. Fenerbahçe gibi milyonların sevgisini, bağlılığını taşıyan bir takımın 7 yıl şampiyonluktan uzak kalması, bizlerin, daha da önemlisi takımın üzerinde baskı unsuru oluşturuyor. Biz bu baskıyı bu sene sinerjiye çevirmek durumundayız. Türkiye’de futbolun rengini sarı-laciverte boyamak durumundayız. Zaman zaman düşeceğiz, sıkıntılarımız olacak. Bazı kesimler dünyanın sonu gelmiş gibi bir ortam yaratıyorlar. Taraftarımıza sesleniyorum; en düşük anlarımızda size ihtiyacımız var. Kazanırken desteklemek kolaydır. Pusuda bekleyen bir kadro var. Amacımız bu sene şampiyon olmak. İnşallah hak ettiğimiz noktaya varacağız. Sizlerden ricam, lütfen o paniğe katılmayın, endişeye mahal vermeyin.”

“Hem şaşkınlık hem de endişe verici”

Fenerbahçe olarak yeniden doğuşun hikayesini yazacakları bir yıl olması temennisinde bulunan Koç, TFF’ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile başkanının duruşu ve söylemleri hem şaşkınlık hem de endişe verici. Son mali genel kurul toplantısı için, gidip gitmeme düşüncesi içerisinde Kulüpler Birliği Vakfı olarak ortak hareket ederek katılmaya karar verdik. Fenerbahçe olarak üstüne basa basa vurguladığımız, 4 büyükler olarak sahiplendiğimiz çekincelerimizi, TFF ile yaşadığımız sorunları, güvensizlik ortamını, adil rekabetten uzak olunmasını, finansal açıdan çöküşü burada tek tek sıralamayacağım. Fenerbahçe olarak bunları çok uzun zamandır dile getiriyoruz. İlk gün ne diyorsak, bugün de aynı şeyi söylediğimizi kamuoyu gördü. Yayıncı kuruluş, yabancı kuralı, finansal adımlar… Biz bu konuları forma rengi gözetmeksizin, kişisel tavır algılamadan, ortak akılla çözüme kavuşsun diye konuştuk. En önemli paydaş olan TFF ile başkanının duruşu ve söylemleri hem şaşkınlık hem de endişe verici. Nihat Özdemir size sesleniyorum! Konu Ali Koç değildir. Daha önce bize ve şahsıma karşı pek çok kez yaptığınız gibi odağı bu noktaya çekmeyin. Gerçekleri, büyük resmi görün. ‘Ali Koç’un kuyruğuna takılmışsınız.’ sözleri çok çirkin. Tekerleği yeniden icada gerek yok. Kulüplerle hareket edin. Aynı gemidesiniz. Sizin ana noktanız Türkiye’deki liglerdir. Başka bir şey değil. Fenerbahçe olarak bu sorunun aşılmasında sizlerle iş birliği yapmaya hazırız ama bu garip tutumunuzu değiştirmediğiniz sürece her yerde kapışamaya da hazırız. Biz ağzımızla kuş tutsak, federasyon ve ekibinin tutumu değişmeyecektir. Federasyonla iyi geçinenlerin ödüllendirildiğini görüyoruz. Bizim kimseye yaranma gibi bir duruşumuz olmaz. Bir noktada işler bizim dediğimiz noktaya gelecek. Bankalar Birliğinde olduğu gibi. Fenerbahçe’nin hakkının sahada ya da saha dışında yenmemesi, tertemiz mücadelemizin sekteye uğratılmaması için elimizde ne gücümüz varsa hepsini sergileyeceğimizi buradan ifade etmek isteriz. Ona göre hareket edin, bize kulak verin. Bizim artık tahammülümüz yok.”

[Fotoğraf: AA]

“Yüzde 100’e artıralım diye bir öneri yapalım ve sadece aşı olanları alalım”

Başkan Koç, yeni sezonda statların tam kapasiteyle seyirci alması teklifinde bulundu.

“Allah’ın izniyle inşallah bu sene yüzde 50 kapasiteyle başlayacağız. Taraftarlarımızın o birikmiş coşkusuna ihtiyacımız var. Sıkıştığımız maçları taraftar desteği ile alacağımıza inanıyoruz. Ya aşı olacaksın ya da her maç öncesi PCR testi olacaksın. Aşıya teşvik açısından son derece etkili olmuş, tebrik etmek lazım. Umarım alınan bu kararlar stattan stada, maçtan maça değişmez, umarım her yerde aynı şekilde uygulanır. Biz seyirci yasağına uymaya çalıştık ama gittiğimiz statlarda farklı uygulamalar gördük. Yüzde 50’den yüzde 100’e artıralım diye bir öneri yapalım ve sadece aşı olanları alalım.” 

Ali Koç, yaşanan orman yangınları dolayısıyla canlarının çok sıkıldığını ve Fenerbahçe camiası olarak 250 bin fidan dikeceklerini duyurdu.

Türkiye’nin salgın sürecini çok iyi yönettiğini de vurgulayan Koç, herkesi aşı olmaya davet etti.

Fenerbahçe Beko’nun eski başantrenörü Igor Kokoskov’un görevden ayrılmasının kendileri için hayırlı olduğunu da dile getiren Koç, hazırlık turnuvasında Partizan, Monaco ve Unics Kazan ile karşılaşacaklarına değinerek sözlerini tamamladı.

Vefa Küçük: Ben abone değilim, başkan adayları bana abone

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, divan üyelerinin kendisine yönelik eleştirilerine cevap verdi.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde düzenlenen toplantıda konuşan Vefa Küçük, üyelerden Ali Ergun Vatan’ın kendisine yazdığı maildeki, “Yeter artık! Genel kurullara abone oldun. Hep sen mi yöneteceksin? Bırak aboneliği.” şeklindeki ifadelerine fazlasıyla kırıldığını belirterek, “Ben abone değilim, başkan adayları bana abone.” diye konuştu.

Küçük, Yüksek Divan Kurulu başkanlık seçimini 2022 yılı nisan ayına ertelemelerinin, o günün şartlarında kabul edildiğini anlattı.

“Bu sene nisan ayında bizim görevimiz bitecek ve yeniden başkanlık seçimi yapılacaktı. Nisan ayındaki toplantının yapılması için Dereağzı’ndaki tesislerimizi tercih ettik. Sokağa çıkma yasağı vardı. Salı ve çarşamba yapmak için valiliğe müracaat edildi. Gelen cevap, ‘Her bir üyeye 8 metrekare yer ayrılması lazım.” şeklindeydi. 300 üyeden fazla katılım olmaması ve herkesin HES kodu olması lazım. 300 üye ile seçim yapsaydık, ‘Kendine oy verenleri topladı, bize oy verecekleri almadı.’ denirdi. O günün şartlarında seçim 2022 yılı nisan ayına ertelendi. Ufuk Aydın, ‘Tüzüğümüzde hüküm var.’ diyor. Bu yüksek divan kurulunu ilgilendirmiyor. Üç madde var ama böyle bir hüküm yok. İki gün yapalım diyorsunuz ama tüzükte yok. Sizin sözleriniz tatminkar gelebilir ama tüzükte böyle bir uygulama yok. Statta yapalım ama 1 gün yapalım. 2 gün olması gayri hukuki.”

“Adımın hem bu binaya ve hem de havuza verilmesini talep ediyorum”

Vefa Küçük, divan başkanlığını kendisinden daha iyi yapacak kişilerin aday olması gerektiğini aktardı.

“Ayten Salih ile ilgili 4 senedir önerilerimiz var. Benim adımı ve büstümü indirdi bu kulüp. Ben de kendi adımın hem bu binaya hem de havuza verilmesini yönetimden talep ediyorum. Bugüne kadar tevazu gösterdik de ne oldu. 1996 yılında kendi öz paramla kimsenin katkısı olmadan, harabe binadan yönetilirken, o binayı yapıp kulübe hediye ettim. Benim büstüm 1998 seçiminden 6 ay sonra kaldırıldı.” 

Küçük, bugüne kadar 13 genel kurul yönettiğini hatırlattı.

“2 bin 900 üyemizin aidatını yatırmak suretiyle Yüksek Divan Kuruluna katılma hakları var. Tüzüğümüze göre seçimler nisan ayında olur. Yine tüzüğümüze göre yönetim kurulunun olağanüstü kongreye çağırma hakkı var. Üyelerin 3’te 1’inin imza toplayıp, olağanüstü toplantıya çağırma hakkı var. Buyurun getirin imzaları, yarın seçim yapalım.”

TRT

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar