• DOLAR
  $3.011,2900
 • EURO
  $0,9323
 • ALTIN
  $42.739,5700
 • BIST
  1,1721
Türkiye’den Mavi Vatan mesajı

Türkiye’den Mavi Vatan mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tuzla’daki Yeni Deniz Sistemleri Teslim Töreni’nde Doğu Akdeniz’deki duruma dikkati çekti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her alanda güçlü Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de kendi politikalarını hayata geçirdiğine vurgu yaptı.

 

Erdoğan, Türkiye’nin bugün Doğu Akdeniz’den Ege’ye, Karadeniz’den Balkanlara kendi politikalarını hayata geçirebildiğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin uçak gemisi inşa edilmesi gerektiğini de ifade etti.

 

Erdoğan, “Anadolu’yu inşa ettik, gelin bir de artık şöyle bir, iki veya daha fazla uçak gemisi de inşa edelim. Sadece Anadolu yetmez, bu adımı da atmamız lazım.” dedi.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, Türkiye’nin mavi vatandaki haklarını gasp etmeye çalışan hiçbir girişime asla müsaade etmeyeceklerinin herkes tarafından bilinmesi gerektiğini söyledi.

Kimsenin Doğu Akdeniz’in en uzun kıyı şeridine sahip ülkesi Türkiye’yi sahillerine hapsedemeyeceğine vurgu yapan Akar, şöyle konuştu:

“Dost ve müttefiklerimizin bizim görüş ve taleplerimizi de objektif, yansız bir bakışla değerlendirmelerini bekliyoruz. Diğer taraftan, Mısır ile Yunanistan arasında yapılan ve aslında her iki ülke halkının çıkarlarına da aykırı olan sözde deniz yetki anlaşması bizim için yok hükmündedir. Bu anlaşma ile öncelikle iki ülke halkına gerçekten haksızlık yapılmıştır.

 

Ayrıca, bölgeyle hiç alakası olmayan bazı ülkelerin Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını güçlendireceğine yönelik açıklama ve eylemleri de ittifak ruhu ve dayanışma ile bağdaşmamaktadır. Söylediklerinin hiçbir hukuki temeli de yoktur. Mavi vatanımızda hem KKTC’nin hem de ülkemizin hak, alaka ve menfaatlerini bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da korumakta kararlıyız, azimliyiz ve buna muktediriz. Hiçbir oldu bittiye de asla müsaade etmeyeceğiz.”

 

(BRT/AA)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar