• DOLAR
  $3.011,2900
 • EURO
  $0,9323
 • ALTIN
  $42.739,5700
 • BIST
  1,1721
Sofralık üzümde hasat ve ihracat başlıyor

Sofralık üzümde hasat ve ihracat başlıyor

Ticaret Bakanlığı Ege Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü başkanlığında oluşturulan, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinin de içinde bulunduğu komisyon, sofralık üzüm çeşitlerinin hasat ve ihracat tarihlerini belirledi.

Bu yıl sultani üzümde kesime bugün, ihracata 8 Ağustos’ta başlanacak. Mevlana üzümünde ise ilk kesim 11 Ağustos’ta, ilk ihracat 12 Ağustos’ta yapılacak.

55 bin üreticinin geçim kaynağı

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye’nin 2019’da her iki çeşit üzüm ihracatından 95 milyon dolar döviz geliri elde ettiğini belirtti.

Bu yıl, kalite ve verimin yüksek olduğu çeşitlerde hedef yükselttiklerini vurgulayan Uçak, “Türkiye geçen yıl 49 ülkeye 92 milyon 740 bin dolarlık sultani çekirdeksiz sofralık üzüm, 2,2 milyon dolarlık Mevlana üzümü ihraç ettik. Rusya, 50,3 milyon dolarlık ithalatla Türk üzümünü en fazla tercih eden ülke oldu. Ukrayna, 7,7 milyon dolarlık tutarla ikinci olurken, Almanya 6,8 milyon dolarlık Türk üzümü aldı. Bu yıl ise hedefimiz 110 milyon dolar. Döviz kurlarındaki seviye de bu sezon ihracatta rekabetçiliğimizi güçlendirecek boyutta” dedi.

Çekirdeksiz sofralık sultani üzümün anavatanın Anadolu olduğunu belirten Uçak, üzümün İzmir-Manisa-Denizli üçgeninde 55 bin üreticinin geçim kaynağı olduğu da söyledi.

TRT

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar