• DOLAR
  $3.011,2900
 • EURO
  $0,9323
 • ALTIN
  $42.739,5700
 • BIST
  1,1721
Bugün Büyük Taarruz’un 98’inci yıldönümü

Bugün Büyük Taarruz’un 98’inci yıldönümü

Bugün 26 Ağustos, Mustafa Kemal Paşa’nın, dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından birini yazarak, işgal güçlerini yurttan kovmak için Büyük Taarruz’u başlattığı gün.

 

 

Türk ordusunun, işgalci Yunan birliklerine karşı başlattığı ve Anadolu’nun ilelebet Türk toprağı olarak kalacağının tescillendiği gün olan Büyük Taarruz, 98 yıl önce bugün başladı.

 

Takvim yaprakları 26 Ağustos 1922’yi gösterdiğinde Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle 30 Ağustos zaferiyle sonuçlanan ilk adım atılır.

 

26 Ağustos sabahı Mustafa Kemal Paşa, yanında Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa ile birlikte muharebeyi idare etmek üzere Kocatepe’deki yerini alır ve büyük taarruz burada başlar.

 

Tam 4 gün 4 gece süren taarruzun son günü olan 30 Ağustos 1922 Çarşamba günü taarruz harekâtı, Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanır.

 

Büyük Taarruz’un son safhası, Türk askerî tarihine Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak geçer.

 

Mustafa Kemal’in, “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri” emri ile Büyük Taarruz’un ardından, düşman ordusunun büyük kısmı dört bir yandan sarıldı ve ateş hatları arasında kalan düşman birlikleri tamamen yok edildi.

 

Anadolu’nun ilelebet Türk toprağı olarak kalmasını sağlayan 26 Ağustos Büyük Taarruzun yıl dönümü kutlu olsun.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar