DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2186536-1,74%
İstanbul
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ayavefe: Üreticide Tüketicide artık daha fazla sorumlu davranması gerekiyor

Ayavefe: Üreticide Tüketicide artık daha fazla sorumlu davranması gerekiyor

ABONE OL
Mayıs 2, 2021 14:56
Ayavefe: Üreticide Tüketicide artık daha fazla sorumlu davranması gerekiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyamızda çevre sorunları gitgide daha da ciddi bir hal almaya başladı.

Sanayi devriminden sonra dünyanın ortalama sıcaklığı 1 °C’den daha fazla artış kaydetti. Şehirleşme, tüketimde yaşanan aşırılık ve artan sanayileşme ile durumun daha da kötüye gitmesi bekleniyor. Birleşmiş Milletler Çevre Programı, bu konuya çözüm bulmak ve dünya sıcaklığının artışını belirli bir seviyede tutmak için gereken yol haritası belirledi. Sıcaklık artışını 1,5°C ile sınırlandırmak için, sera gazı emisyonlarında yıllık olarak %7,6 oranında azalma sağlamamız gerekiyor. Çevreye duyarlılığı ile tanınan başarılı iş insanı Yaşam Ayavefe’ye göre, sera gazı salınımının azalması için hükümetlerin ve şirketlerin gelecek planlarını şeffaf bir şekilde paylaşmaları gerekiyor.

Gerçek Maliyet Çevreye Olan Etki

Yaşam Ayavefe, Green World Climate adı altında çevre sorunları ile ilgilenen ve yurtiçinde ve yurtdışında ağaçlandırma çalışmalarında aktif bir rol oynanan sivil toplum örgütünün kurucusu… Başarılı iş insanına göre bir ürünün gerçek maliyetini çevreye etkisini göz ardı ederek hesaplamak doğru değil. “Şirketler üretim tarafında müşteriler ise tüketim tarafında artık daha fazla sorumlu davranması gerekiyor. Bir ürün üretilirken, hangi atıkların ortaya çıktığını, bu atıkların nasıl yönetildiğini ve bu üretim sürecinin canlı ekosistemine ve doğaya etkisini değerlendirmemiz gerekiyor. O yüzden bir ürünün maliyetini yalnızca hammadde, kullanılan enerji ve işgücü maliyetleri belirlemiyor. Çevreye olan negatif etkilerini de ürünün maliyetine eklememiz gerekiyor.”

Dış Ticaret Artık Daha Çok Çevreci

Avrupa Birliği global çevre politikalarının oluşturulmasında liderlik ediyor. Avrupa Yeşil Anlaşması ile Avrupa Birliği 2050’ye kadar doğaya olan negatif etkisini minimize etmeyi ve net sera gazı emisyonlarında 0’a ulaşmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda ekonominin tüm sektörlerinde büyük bir değişim yaşanacağını söylüyor Yaşam Ayavefe.” Avrupa Birliği 2021 yılı itibari ile dış ticarette karbon vergileri uygulamayı planlıyor. Bu durumda Avrupa Birliği’ne ihraç edilen her bir ürünün, üretimi sırasında ortaya çıkan karbon salınımı da fiyatlara dahil edilmiş olacak. Bu yeni verginin hangi sektörlerle başlayacağı ve hangi oranlarda yer alacağı daha belli olmadı ama dünya ticaretinin var olan kuralları ile uyumlu olacak bu düzenleme, diğer ülkelere de örnek olması muhtemel. Avrupa Birliği bu vergi mekanizması ile ticaret yaptığı ülkelerinde sera gazı salınımını azaltmayı hedefliyor. 

Green Climate World çevreye duyarlı ekonomik alanında çeşitli araştırmalar yapıyor.. Şirketlerimizde de çevre duyarlılığı gitgide önem kazanan bir konu haline geldi. Daha kapsayıcı ve daha sorumlu politikalarla “net sıfır emisyon” hedefine ulaşmak hayal değil. Green Climate World olarak çevreci üretim anlayışını yaygınlaştırmak ve bu konuda bilinçlenmeyi arttırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.