• DOLAR
  $3.011,2900
 • EURO
  $0,9323
 • ALTIN
  $42.739,5700
 • BIST
  1,1721
Akıncı, Kıbrıs Özel Etnoğrafya Müzesi’ni ziyaret etti

Akıncı, Kıbrıs Özel Etnoğrafya Müzesi’ni ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Lefkoşa’da bulunan Kıbrıs Özel Etnoğrafya Müzesi’ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, aile işletmesi olan ve Kıbrıs’ta son 150 yılda günlük yaşamda kullanılan, Kıbrıs’a özgü eşyaların sergilendiği müzeyi gezdi. Müzenin kurucusu Ergün Pektaş ve kızı Derya Pektaş müze hakkında Cumhurbaşkanı’na bilgi verdi.

Müzenin 10 yıllık hazırlık çalışmasının ardından 2012’de açıldığını anlatan ve ağırlıklı olarak okullara ve turistlere hizmet verdiklerini belirten Derya Pektaş, müzede tarihi yaşattıklarını kaydetti. Pektaş, müzeye devletin katkı yapmasını beklediklerini ancak, bugüne kadar olan girişimlerine olumlu yanıt alamadıklarını kaydetti.

Pektaş ailesi, ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade ederek, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ziyarette yaptığı açıklamada, Pektaş ailesini kültür yaşamımıza yaptığı bu ciddi katkı nedeniyle kutladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Müzeler şehirlerin en büyük zenginliklerindendir. Ne var ki bu husus toplumumuzda ve devlet düzeyinde yeterince anlaşılamamıştır. Gerek merkezi, gerekse yerel yönetimler müze girişimlerine destek olmalıdırlar. Kıbrıs’taki günlük yaşamdan kesitler bulduğumuz Etnoğrafya Müzesi olumlu işlevini daha geniş toplum kesimine yayabilmelidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı’ya ziyaretinde, Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı ve Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Onurkan Samani ile Sosyal İşler Koordinatörü Evrim Hınçal eşlik etti.

 

(BRT/MAIL)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar